Skuteczne sprawdzanie zdolności kredytowej

Zdolność kredytowa zezwala nam sprawdzić, na jakie zadłużenie w stosunku do banku możemy sobie pozwolić. Należałoby mieć wiedzę w tym temacie, nie tylko wtedy, gdy planujemy kupno nieruchomości. Podpowiadamy, w jaki sposób jesteśmy w stanie zweryfikować własną zdolność kredytową i jak możemy ją polepszyć.

Czym właściwie jest zdolność kredytowa?
Każdy kredyt związany jest z obowiązkiem spłaty. W szeregu przypadków jest to istotne zobowiązanie, jakie towarzyszy nam przez sporo lat. Przepisy polskiego prawa też podchodzą do tego tematu nadzwyczaj restrykcyjnie, poprzez nakładanie na banki oraz inne instytucje finansowe, a także ich klientów, wiele obowiązków. Ich zadaniem jest utrzymanie wypłacalności, a także możliwość regularnego dokonywania spłaty.
Zdolność kredytową jesteśmy w stanie określić jako zdolność do spłaty kredytu oraz wszystkich wydatków, jakie z niego wynikają, a które pozostały wskazane w umowie. Obszerne znaczenie ma nie jedynie kwota spłaty, ale też terminowe dokonywanie opłat.

W których sytuacjach bank sprawdza naszą zdolność kredytową?
Instytucje bankowe sprawdzają naszą zdolność kredytową za każdym razem, gdy ubiegamy się o pożyczkę. Obojętnie, czy będzie to kredyt hipoteczny, kredyt gotówkowy, ratalny, czy choćby karta kredytowa. Są różnice wynikające z tego, jaka jest wielkość sumy kredytu – czy jest ona wyższa, tak jak w wypadku kredytu hipotecznego, lub także mniejsza. W tym drugim przypadku bank bierze pod uwagę tylko fundamentalne informacje, m.in.: wyciąg z konta, oświadczenie o płacach. Tudzież im pokaźniejsza kwota, o jaką się ubiegamy, tym pokaźniejsze są oczekiwania banku. Zatrudniony banku może prosić o takie zagadnienia jak: formę zatrudnienia, wysokość dochodów oraz majątku własnego, czas zatrudnienia, miesięczne wydatki na utrzymanie, inne zobowiązania finansowe i kredyty, ilość ludzi w gospodarstwie domowym. Z reguły związane jest to z dostarczeniem do banku całej dokumentacji, a to wydłuża procedurę.

Jak sprawić swoją zdolność kredytową?
Przed wizytą w banku, prawidłowo jest stosownie się przygotować. Jednym z kroków, jakie możemy wykonać, jest samodzielne sprawdzenie zdolności kredytowej. Możliwe to jest to właśnie dzięki kalkulatorom internetowym, takim jak obliczzdolnosc.pl. To właśnie dzięki temu w paru prostych krokach możemy uczynić, jakiego kredytu ma prawo nam udostępnić konkretny bank. Zobacz tutaj https://obliczzdolnosc.pl

Jak można poprawić własną zdolność kredytową?
Czasami opisująca nas zdolność kredytowa nie jest starczająca, by uzyskać wymagane nam środki, np. na zakup mieszkania. Na szczęście istnieje kilka sposobów, jakie należałoby wypróbować, aby trochę polepszyć swoją sytuację.
Jednym ze sposobów jest złożenie wniosku o kredyt hipoteczny wspólnie ze współmałżonkiem, o ile pomiędzy małżonkami występuje rozdzielność majątkowa. Należałoby również posiadać jak największy wkład własny, ponieważ to zdecydowanie zwiększa możliwości na dostanie korzystnego kredytu. Dłuższy okres kredytu wiąże się z niższymi ratami – odpowiednio jest wziąć to pod szczególną uwagę, ponieważ może to podnieść naszą zdolność kredytową. W wypadku, kiedy posiadamy pozostałe pożyczki, można złożyć wniosek o kredyt konsolidacyjny. Jeśli mamy pozostałe zobowiązania oraz zadłużenia, odpowiednio jest ubiegać się o kredyt konsolidacyjny. Przyzwoicie jest wiedzieć, że bank bierze pod uwagę nie tylko stałe, comiesięczne dochody, lecz też ponadprogramowe wynagrodzenia, np. w postaci premii, skutkiem tego powinniśmy o nich wskazać w zaświadczeniu.