O czym należy pamiętać, przeprowadzając proces sprowadzania zwłok z zagranicy?

Śmierć bliskiej osoby jest zawsze zdarzeniem bardzo skomplikowanym oraz powiązanym z niemiłymi emocjami. Wszystko staje się jeszcze trudniejsze wówczas, kiedy do zgonu dochodzi poza Polską. Dla większości osób oczywistym jest wtenczas, że ciało pozostanie sprowadzone do Polski. Nie ma w następstwie tego nic dziwacznego w tym, że pojawiają się zapytania dotyczące tego, jakim sposobem wygląda sprowadzenie zwłok z zagranicy.

Jaki środek transportu może być wykorzystany do transportu zwłok?

Obowiązujące przepisy dopuszczają transport zwłok różnymi środkami przewozu. W zależności od miejsca zgonu wykorzystuje się więc:
samolot;
statek;
kolej;
karawan.
Należałoby nie zapominać, iż środek transportu w wielu przypadkach wpływa na koszt, jaki trzeba w związku z transportem zwłok ponieść. W co niektórych przypadkach nie ma niemniej jednak tańszej alternatyw. Jeżeli w grę wkracza transport zwłok z Niemiec, problem nie jest nadmiernie gigantyczny. Bliska odległość sprawia, iż nie ma potrzeby korzystania z samolotu. Rozwiązaniem, jakie zezwala ograniczyć wydatki jest klasyczny karawan.

Jakich formalności wypada dopełnić, aby otrzymać zgodę na sprowadzenie zwłok z zagranicy?

By sprowadzenie zwłok z zagranicy było dopuszczalne, należy dopełnić paru formalności. Przede wszystkim należy zdobyć zgodę starosty. Musi to być urzędnik, który jest właściwy z uwagi na miejsce, w jakim zwłoki mają być pochowane. Starosta wydaje afirmację dopiero po konsultacji z odpowiednim inspektorem sanitarnym. Niezbędne jest również poświadczenie wystawione przez polskiego konsula. Wolno je uzyskać dopiero w owym czasie, kiedy konsulowi zostanie zademonstrowane pozwolenie gwarantujące sprowadzenie zwłok do Polski.
Wypada pamiętać, iż zarówno pozwolenia, jak i zaświadczenia są wydawane wtenczas, gdy zawnioskują o nie osoby uprawnione. Kwalifikuje się do nich:
małżonka osoby zmarłej;
zstępnych;
wstępnych.
O zaświadczenia mogą ubiegać się również krewni boczni do czwartego stopnia pokrewieństwa, a też powinowaci w linii prostej do pierwszego stopnia. Dopuszcza się również wystąpienie osoby obcej, jakie dobrowolnie zobowiązuje się do organizacji pogrzebu na obszarze Polski.
Jeśli zgon zaszedł w związku z niektórymi schorzeniami zakaźnymi – na przykład cholerą, dżumą czy też wścieklizną – zaświadczenia mogą pozostać wydane dopiero po upływie dwóch lat od zgonu. W takim wypadku sprowadzenie zwłok przed upływem tych dwóch lat nie będzie możliwe.

Z jakiej przyczyny warto skorzystać z usług kompetentnej firmy zajmującej się sprowadzaniem zwłok z zagranicy?

Bez względu od tego, czy w grę wchodzi transport zwłok z Niemiec, czy innego kraju, dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy profesjonalnej firmy świadczące usługi w tym zakresie. Pomoże ona w dopełnieniu wszystkich formalności, przejrzyście wskaże, jakie dokumenty należy zdobyć, aby sprowadzenie zwłok było dopuszczalne. W wypadku transportu samochodowego zadba o pojazd spełniające wszystkie obowiązujące wymogi. Dzięki temu sprowadzenie zwłok z zagranicy odbędzie się bez nieprzydatnych kłopotów. Pozwoli to zredukować stres, który oraz tak zawsze przeżywają najbliżsi osoby zmarłej.